Poziomy świadomości

jaro_vod
Jarosław Gibas
Ostatnia aktualizacja 5 maja 2022
5.0 /5
(2)
146 aktywnych uczestników

O tym kursie

Szczeble świadomości

Czasem zdarza nam się, że rozmawiamy z kimś i gdzieś z tyłu głowy czujemy, że nijak nie możemy się dogadać. Ktoś nie podziela naszych przekonań, emocji, czy wizji świata i naszego w nim miejsca. Oczywiście najwygodniej nam wówczas uznać, że ktoś jest głupszy, a my mądrzejsi. Jednak na przeszkodzie temu łatwemu wyjściu stoi pewien problem – otóż to że ktoś inaczej widzi świat i siebie nie oznacza wcale że jest mniej inteligentny. Co więcej – często przecież wiemy, że ta osoba jest światła, oczytana i ostatnią rzeczą, którą jej można zarzucić jest właśnie brak inteligencji. A jednak nie zgadzamy się w poglądach i przekonaniach. Co więcej, kiedy mamy inne zdanie, czy inną wizję świata niż nasz rozmówca, to aż nas korci by powiedzieć: „mylisz się, nie masz racji, jest zupełnie inaczej”. Tylko że wówczas zazwyczaj oznacza to koniec satysfakcjonującej wymiany zdań. Zaatakowany oponent zaczyna tym mocniej obstawać przy swoim i tym większą tendencję zacznie wykazywać do negowania naszego zdania. Wtedy rozmowa przypomina sytuację, w której chcemy namówić kogoś do wejścia do miejsca, którego istnienie albo sens neguje. Z jego perspektywy skorzystanie z naszej namowy, czy sugestii to wyłącznie marnowanie energii, czasu i zaprzeczenie zdrowemu rozsądkowi. Nazwalibyśmy to fiaskiem w negocjacjach, po którym zostaje jedynie rodzaj żalu połączonego ze złością.

Z jednej strony na to, że ktoś tak drastycznie się naszym zdaniem myli, a z drugiej strony na to, że nie zdołaliśmy go z tego błędu wyprowadzić. Gdzie wówczas popełniamy błąd? Otóż nie bierzemy pod uwagę tego, że nasza różnica przekonań, czy wizji świata nie jest efektem różnicy intelektu, braków kognitywnych czy niedouczenia, ale może być wyłącznie powodowana różnicą w poziomach świadomości. I to zarówno w dół, kiedy nasz rozmówca w danym obszarze lokuje się niżej od nas oraz w górę, kiedy to my znajdujemy się niżej. Bo jak udowodnił Hawkins poziom świadomości determinuje emocje, które pojawiają się w systemie w reakcji na daną ekspozycję rzeczywistości. Jak udowodnili pospołu Graves, Beck i Wilber z poziomami świadomości wiążą się konkretne przekonania o świecie, potrzebach czy wartościach. Jak wskazał zaś Logan od poziomów świadomości zależy również to w jaki sposób będziemy się komunikować z innymi i jakimi stylami narracyjnymi w naszej komunikacji będziemy się posługiwać. I wreszcie – co jest propozycją kolejnej skali – od poziomów świadomości będzie również zależało to, w jaki sposób reagujemy i jesteśmy otwarci na dokonanie zmiany życia, poglądów, wartości i przekonań. Kiedy zaś odkryjemy, że za różnicą przekonań, podzielanych emocji, komunikacji czy otwartości na zmiany stoją poziomy świadomości a nie oś mądrzejszy – głupszy, to wraz z tym odkryciem zdobywamy narzędzia, które będą nam z jednej strony niezbędne, by zacząć się bez waśni komunikować z osobą niepodzielającą naszej wizji świta, a z drugiej strony odkryjemy kierunek, w którym powinniśmy zmierzać, byśmy sami mogli pokonywać kolejne poziomy.

I właśnie z tego powodu w video kursie „Poziomy świadomości” oprócz wiedzy z zakresu poruszania się po poziomach świadomości, wspomaganiach innych i samych siebie w ich pokonywaniu, zamieszczam również charakterystykę powyższych czterech modeli. Ich rozróżnienie jest dość istotne zaś nie tylko z tego powodu byśmy mogli się zorientować jakim wachlarzem reakcji dysponujemy w konkretnym obszarze, ale też dlatego, że obszary nie są równoległe. A to oznacza, że w jednym z nich – na przykład w opartym na pracy Hawkinsa systemie emocjonalnym możemy zajmować niższą pozycję, podczas gdy w systemie opartym o przekonania i wartości Graves Becka dużo wyższą. Stąd też proponuję, by kurs był oglądany w dość specyficzny sposób – zaczynamy od jego pierwszej, złożonej z siedmiu odcinków części poświęconej charakterystyce poziomów świadomości, a później już przy eksploracji kolejnych czterech części dotyczących konkretnych obszarów wracać według potrzeby do pierwszej części by konfrontować zasady diagnozy, komunikacji międzypoziomowej, czy reguł platformowych z właśnie przepracowywanym obszarem. Przed nami zatem 40-odcinkowa podróż przez poziomy świadomości i jak zwykle i tym razem podtrzymuję rekomendację by oglądać wyłącznie jeden odcinek dziennie, tak by czas pomiędzy odcinkami można było poświęcić na przemyślenie tematu i refleksję.

Czego się nauczysz


Rozpoznawać poziomy oraz obszary świadomości
Komunikować się z osobami z innych poziomów
Rozumieć zasady platformowe poziomów świadomości
Umiejętności samodzielnego pokonywania poziomów świadomości
Wspierania innych przy pokonywaniu poziomów świadomości
Rozumienia zasad skali Logana
Rozumienia zasad skali Gravesa Becka
Rozumienia zasad skali Hawkinsa

Przeznaczone dla

  • Osób chcących pokonywać bariery komunikacyjne wynikające z różnic w poziomach świadomości
  • Osób pragnących samodzielnie pokonywać poziomy świadomości
  • Osób służących wsparciem w pokonywaniu poziomów świadomości innych

Program kursu

41 Lekcji3h 30m

Charakterystyka poziomów świadomości

Korzystanie z poziomów świadomości5:20Podgląd
Cztery perspektywy świadomości5:33
Diagnoza perspektywiczna5:11
Komunikacja międzypoziomowa7:29
Zasady platformowe6:08
Wsparcie przy pokonywaniu poziomów5:55
Samodzielne pokonywanie poziomów5:25

Perspektywa komunikacyjna

Perspektywa przekonań

Perspektywa emocji

Perspektywa gotowości

Twoi instruktorzy

Jarosław Gibas

4.88/5
8 Kursów
8 Opinii
1235 Uczestników
Socjolog, dawniej dziennikarz i publicysta – obecnie nauczyciel. Prowadzi autorskie szkolenia z zakresu inteligencji emocjonalnej i duchowej, psychosocjologii zmiany oraz modelu transpersonalnego. Uczy warsztatowych technik mindfulness oraz medytacji świeckiej. Jest autorem wielu książek z zakresu inteligencji emocjonalnej i duchowej, rozwoju osobistego, terapii transpersonalnej oraz psychologii zmiany.
Zobacz więcej

Student Feedback

5.0
2 Oceny
100%
0%
0%
0%
0%

Reviews (2)

Bardzo usystematyzowana i podana w przystępny sposób wiedza. Esencja, bez zbędnego "pitolenia", a z szacunkiem do czasu oglądającego. Świetne, proste przykłady, które pomagają zrozumieć przekazywaną wiedzę. Dziękuję, jestem wielką fanką ;D Cieszę się również, że robiłam notatki podczas kursu (polecam), będę do nich wracać, aby mieć szansę ugruntować te wszystkie mądrości, których się tu dowiedziałam i móc wykorzystywać je w pracy i w życiu. Przekazywanej wiedzy w tym kursie jest bardzo dużo, więc aby wszystko miało się szansę zintegrować potrzeba czasu.

Obrazowo, synkretyczne, dostępnie. Wiedzą sama wchodzi do głowy

Napisz recenzję

97,00 239,00 

59% off
Poziom
Wszystkie poziomy
Czas trwania 3.5 godziny
Wykłady
41 wykładów
Ważność kursu: 365 dni