Motywacja. Co robimy nie tak?

jaro_vod
Jarosław Gibas
Ostatnia aktualizacja 5 maja 2022
102 aktywnych uczestników

O tym kursie

Motywacja 3.0

Praca nad podniesieniem motywacji lub poradzeniem sobie z jej brakiem często przynosi mizerne i raczej krótkotrwałe efekty. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wciąż pokutująca wiara w to, że problemy z motywacją można rozwiązać za pomocą jej podsycania, podkręcania czy podgrzewania. To klasyczne podejście, w którym myli się skutek z przyczyną. Ponieważ – na co wskazują najnowsze i potwierdzone szeregiem eksperymentów i badań ustalenia naukowców – źródła problemów z motywacją nie znajdują się w samych procesach motywacyjnych, ich jakości czy mechanice, ale zupełnie gdzie indziej.

Żeby zilustrować to podejście, posłużmy się banalnym przykładem osoby, którą boli brzuch, bo objadła się czereśniami. Kiedy uznamy, że problemem jest reakcja organizmu na bodziec, a nie sam bodziec, czyli czereśnie, to będziemy próbowali stosować przeróżne sztuczki, by zmienić tę reakcję. Będziemy przekonywali delikwenta, żeby jadł czereśnie powoli, albo żeby sobie przy tym wyobrażał jakieś fajne rzeczy, albo żeby rozważył skosztowanie innej odmiany czereśni. Tymczasem prawda jest banalnie prosta – jeśli po czereśniowym obżarstwie boli cię brzuch, to najskuteczniejszym sposobem pozbycia się problemu jest zaprzestać objadania się czereśniami.

Kiedy nie ustaje przyczyna braku motywacji, kiedy nie dotykamy źródeł jej spadku lub też braku, to nie dziwmy się, że nasze motywacyjne zaklęcia nie będą działać. Oczywiście – jak wykazały prace Herzberga – samo usunięcie przyczyn niezadowolenia jeszcze nie powoduje, że od razu pojawia się zadowolenie. Trzeba do tego jeszcze przeprogramować dwa środowiska – zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Aby tak się stało, po pierwsze muszą zmienić się warunki, w których oczekujemy motywacji od innych, bądź też od samych siebie. Po drugie zaś musi zmienić się wewnętrzny układ balansu dotąd wzajemnie sabotujących się sił. Gdy ta operacja zostanie prawidłowo wykonana, motywacja do działania pojawi się jako naturalny komponent ludzkiej aktywności. Motywacja będzie niejako efektem ubocznym zmiany, która dokonała się dookoła nas oraz w nas samych.

Żeby jednak taka reorganizacja zewnętrznego i wewnętrznego systemu była możliwa, musimy posiłkować się wiedzą o czynnikach, które wzmacniają oraz blokują ludzką aktywność w określonych kontekstach sytuacyjnych. I w tym celu należy prześledzić dotychczasowe teorie motywacyjne, by sprawdzić, co jest tak naprawdę mało skutecznym motywacyjnym mitem, a co rzeczywistą mechaniką imperatywów naszej aktywności. I temu właśnie służy niniejszy kurs.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tej dekonstrukcyjno – konstrukcyjnej motywacyjnej podróży. W jej efekcie nasze podejście do motywacji może się dość znacznie zmienić. Z korzyścią dla motywowania innych oraz motywowania siebie samych.

Tags

Czego się nauczysz


W jaki sposób działa nasz system motywacyjny?
Które z teorii motywacyjnych są również dzisiaj aktualne, a które nie?
Jakie narzędzia motywacyjne są nadal skuteczne, a które straciły swoją efektywność?
W jaki sposób skutecznie motywować innych oraz nas samych?
Jak wykorzystać w kontekście motywacji wiedzę z psychologii transpersonalnej?
Co oznacza i jakie efekty przynosi równowaga systemu pasywnego i aktywnego?

Przeznaczone dla

  • Osób pragnących zdobyć najnowszą wiedzę z obszaru motywacji
  • Liderów zarządzających zespołami osób
  • Osób doświadczających problemów z automotywacją

Program kursu

30 Lekcji3h 30m

Teorie, które się nie zestarzały

Początki badań nad motywacją7:11Podgląd
Lata 50. Od jakich czynników uzależniamy nasze strategie motywacyjne?6:22
Lata 60. Kiedy motywują nas potrzeby, a kiedy oczekiwania?6:44
Lata 70. A może jednak sprawiedliwość i satysfakcja?6:37
Lata 80. Cele czy samostanowienie?6:27
Przełomowy model „flow”12:26
Bliżej współczesności: regulacyjne dopasowanie oraz środowisko jak witaminy6:21

Co nas demotywuje?

Co nas motywuje?

Motywacja jako równowaga systemu

Twoi instruktorzy

Jarosław Gibas

4.86/5
8 Kursów
7 Opinii
1239 Uczestników
Socjolog, dawniej dziennikarz i publicysta – obecnie nauczyciel. Prowadzi autorskie szkolenia z zakresu inteligencji emocjonalnej i duchowej, psychosocjologii zmiany oraz modelu transpersonalnego. Uczy warsztatowych technik mindfulness oraz medytacji świeckiej. Jest autorem wielu książek z zakresu inteligencji emocjonalnej i duchowej, rozwoju osobistego, terapii transpersonalnej oraz psychologii zmiany.
Zobacz więcej

Napisz recenzję

97,00 239,00 

59% off
Poziom
Wszystkie poziomy
Czas trwania 3.5 godziny
Wykłady
30 wykładów
Ważność kursu: 365 dni